Tretješolci OŠ Dutovlje in podružnične šole Tomaj smo predzadnji šolski dan preživeli v jami Vilenica in kobilarni Lipica. Četrtek je bil zelo vroč, zato smo se z veseljem najprej spustili v prijetne temperature jame, ki velja za eno izmed najstarejših turističnih jam v Evropi. Ob vsej njeni lepoti smo ponovili še števila do 1000 s pomočjo stopnic, ki smo jih ob tem prehodili. Vožnjo smo nadaljevali proti Lipici in že iz avtobusa uživali ob pogledu na veliko čredo kobil in žrebcev v senci mogočnih hrastov. V družbi strokovne vodičke smo si ogledali kobilarno in njeno posestvo ter spoznali pasmo lipicanca, šolanje konj in mnoge druge zanimivosti. Najbolj pa smo uživali v božanju in hranjenju konjev in ponijev. Precej časa smo bili v najstarejšem hlevu Velbanci, saj je bilo za debelimi zidovi prijetno hladno. Tak luksuz uživajo le najlepši predstavniki lipicanskih žrebcev. Ogledali smo si še muzej lipicancev – Lipikum, se poigrali na igralih in zadovoljni odšli nazaj v šolo.

Dostopnost