V torek, 4. 4. 2023, smo na naši šoli učencem zadnje triade predstavili knjigo Drezanje v osje gnezdo, ki govori o Dutovcu Lovru Žvabu, kraškemu zbiratelju narodnega blaga, uredniku, učitelju in zavednemu Slovencu.

Lovra Žvaba nam je v pogovoru z gospo Mileno Vovk predstavil pisatelj in zgodovinar, avtor dveh knjig o njem, gospod Ivan Vogrič. Zgodovinski čas, njegovo delo in življenjsko pot pa sta nam z odlomki iz knjige približala Neli Verbek Gregorič in Mihael Krištof Bandel. Štiri izmed njegovih zbranih ljudskih pesmi so interpretirali člani kulturnega društva Kraški šopek in člani pevskega zbora Venček. Prireditev je popestrila tudi pripoved v kraškem narečju Topolovo rebro in nasploh celotno sodelovanje lokalnih društev in osnovne šole.