EKO ŠOLA
EKO ZNAK

Kot šola na podeželju, sredi vasi, travnikov in vinogradov, uživamo vse lepote, ki nam jih podarja naše okolje. Naše učence vsakodnevno vzgajamo, da lahko te lepote izgubimo, če zanje ne skrbimo. Skrb za okolje in naravo mora postati del življenja. To nam daje upanje, da bo tudi v prihodnosti zagotovljena kakovost našega bivanja. Slovenija je naravno lepa in bogata dežela, zato se moramo toliko bolj potruditi, da bo taka tudi ostala, k temu pa lahko največ pripomorejo tisti, ki bodo snovali njeno prihodnost – naši najmlajši.

EKO HIMNA

OŠ DUTOVLJE

Eko šola smo mi vsi,
ki nam je snage mar,
ločujemo odpadke mi,
za naravo nas skrbi.

Toplo sonce sije nam,
veter čez gore pihlja,
rožice pa zacveto,
v zboru zapojo.

da bo nam vsem lepo.

* Eko himno so napisali učenci 4. razreda v šolskem letu 2005/2006.
* Eko znak je oblikoval Teo Vrabec.
Urejali in skrbeli bomo za čisto in urejeno okolico šole. Vzdrževali in bogatili bomo naše cvetlične gredice, šolsko mlako, naravoslovno učno pot in učilnico na prostem.
Uspeh lanskoletne akcije “Očistimo Slovenijo v enem dnevu” nas je spodbudil k temu, da bomo tudi letos izvedli čistilne akcije po vaseh – eko dan (23. marec 2012). Da bi naše učence in širšo okolico naučili gospodarnega ravnanja z odpadki, vsako leto organiziramo akcije ločenega zbiranja odpadkov.
1. ZBIRANJE IZRABLJENIH TONERJEV, KARTUŠ IN TRAKOV
————————————————–
Naša šola se že več let vključuje v akcijo zbiranja odpadnih tonerjev, kartuš in trakov, ki jo organizira podjetje Bitea, d.o.o.
Akcija poteka skozi celo šolsko leto. Zakaj zbiranje izrabljenih kartuš? Pripomoremo k ohranjanju čistega okolja, lahko se ponovno napolnijo, so surovina za izdelavo novih izdelkov, se strokovno uničijo ali deponirajo. Z recikliranjem je mogoče končno količino teh odpadkov zmanjšati kar za 80 %! Kako akcija poteka?  V posebne zabojnike, ki so na hodniku šole, zbiramo: izrabljene tonerje za laserske tiskalnike in kopirne stroje, kartuše za injekt tiskalnike ter trakove za matrične tiskalnike in fakse.
2. LOČENO ZBIRANJE ODPADKOV V ŠOLI
————————————————–
Skozi celo leto bomo ločevali bio odpadke, kovino, plastiko in v kuhinji odpadna olja.
3. ZBIRANJE ODPADNIH BATERIJ
————————————————–

Pridružili se bomo akciji  Vrni baterije brez energije, ki je namenjena osveščanju potrošnikov o pravilnem ravnanju z odpadnimi prenosnimi baterijami in akumulatorji. Odpadne baterije zbiramo v posebnih zabojih na hodniku!

4. ZBIRALNA AKCIJA PAPIRJA
————————————————–
Za odpadni papir velja, da je zmlet in očiščen star papir zelo pomemben dodatek pri izdelavi kartona, lepenke in časopisnega papirja. Zato smo se odločili, da učence čim bolj spodbujamo pri organiziranem zbiranju odpadnega papirja. V akcijah pridno sodelujejo učenci, aktivno pa se vanje vključujejo tudi starši. Izkupiček namenjamo v dobrodelne namene.
5. ZBIRANJE ZAMAŠKOV
————————————————–

Plastične zamaške zbiramo v knjižnici. Zbiramo jih za 28 let starega Simona iz okolice Maribora, ki je bil težko ranjen ob eksploziji mine na Jahorini in je ostal brez obeh nog. Učence bomo navajali na smotrno uporabo vode in energije.

Ozaveščali jih bomo o pomenu zdrave in uravnovešene prehrane za rast in razvoj ter poudarjali pomen gibanja. Pozabiti ne smemo tudi na pozitivne medsebojne odnose. Zavedati se moramo, da vsak naš majhen prispevek prispeva k odpravljanju revščine.

Brali bomo knjige, ki so posebej ekološko naravnane, in si s tem krepili ekološko zavest.

Spoznavali in sprejemali bomo živali kot živa bitja, ki prav tako čutijo ter potrebujejo našo ljubezen in skrb.

EKO IGRE
ZANIMIVE POVEZAVE