Osnovna šola Dutovlje je tudi letos sodelovala v projektu KAMENTON, ki je potekal v soboto, 12.6.2021, v Divači. Sodelovalo je 9 učencev iz 3. in 5. razreda.

Ambasadorka kulturne dediščine Karin Lavin nam je namenila uvodne besede in nas popeljala v svet kraškega kamna, Darja Kranjc iz parka Škocjanske jame pa nam je predstavila vrste kraških zidov in nam povedala čemu so bili namenjeni.

Pod vodstvom mentorjev suhozidne gradnje so učenci pomagali pri izdelavi zidu. Z veseljem so poprijeli za delo, nosili drobir, starejši učenci pa tudi težje kamenje. Mentorji so jih usmerjali k pravilni postavitvi, saj je vsak kamen drugačen in zato ga je potrebno smiselno sestaviti v uporabno konstrukcijo. Stabilnost zagotavlja skrben izbor kamenja in pravilna postavitev v konstrukcijo s prepletanje kamenja v vzdolžni in prečni smeri.

Zid si lahko ogledate, viden je s krožnega križišča v Divači.

Dostopnost